Titan tallies

Samira Kassem

Illustration: Samira Kassem

Key performances from last week 

 

Addison Bendery (sophomore) – first place in the 60m and 200m dashes 

Ayana Blair (senior) – first place in the shot put 

Bella Calcagno (freshman) – first place in the 100 yard breaststroke 

Ellen Gilbert (junior) – first place in the 200 yard freestyle, 50 yard freestyle, 200 yard IM

Emma Helferich (junior) – first place in long jump 

Ethan Lowder (freshman) – first place in the 100 yard butterfly, 200 yard IM 

Ethan Ruth (sophomore) – first place in the 400m dash 

Henry Moore (freshman) – first place in the 100 yard backstroke 

Jackie Rae Kelch (freshman) – first place in the 200 yard butterfly

Jack Troyer (freshman) – first place in the 1m dive

Jake Kalenowski (freshman) – first place in the 200 yard freestyle 

Jake Mahaffey (senior) – first place in the long jump 

Josie Schmidt (sophomore) – first place in the 200 yard breaststroke

Katie North (senior) – first place in the 3,000m run 

Lauren Fedderson (sophomore) – first place in the 1000 yard freestyle, 1650 yard freestyle  

Lauren Wong (freshman) – first place in the triple jump 

Mason McCauley (junior) – first place in the 1000 yard freestyle, 100 yard breaststroke, 200 yard backstroke, 1650 yard freestyle 

Megan Wong (junior) – first place in the 200 yard backstroke

Natalie Wajda (freshman) – first place in the 500 yard freestyle  

Overall men’s swim and dive – first place

Overall women’s swim and dive – first place

Rebekah Harden (sophomore) – first place in the 800m run

Women’s 200 yard freestyle relay (Murry, Wong, Calcagno, Gilbert) – first place

Women’s 200 yard medley relay (Wajda, Schmidt, Calcagno, Murray) – first place 

Women’s 4 x 400m relay (Bendry, Harden, Wyman, Wilkinson) –  first place 

Zach Anderson (senior) – first place in the shot put and weight throw

 

_____________________________________________________________________________

 

This week’s competitions 

 

Saturday February 6 – Men’s swimming and diving at Carthage 

Saturday February 6 – Men’s swimming and diving at Carroll 

Saturday February 6 – Women’s basketball at North Central 

Saturday February 6 – Women’s bowling at North Central 

Saturday February 6 – Women’s swimming and diving at Carroll

Saturday February 6 – Women’s swimming and diving at Carthage 

Saturday February 6 – Men’s track and field at Shirk v. Millikin and Augustana

Saturday February 6 – Women’s track and field at Shirk vs. Millikin and Augustana

Saturday February 6 – Men’s basketball at Shirk vs. North Central 

Tuesday February 9 – Men’s basketball at Augustana 

Wednesday February 10 – Men’s volleyball at North Park 

Thursday February 11 – Men’s basketball at Shirk vs. Augustana 

Thursday February 11 – Women’s basketball at Augustana 

 

Stream IWU athletic competitions here and on WESN 88.1 FM.